Zmarł prof. Józef Duda

31 stycznia 2024 roku, w wielu 68 lat, po bardzo ciężkiej chorobie, zmarł profesor Józef Duda, były burmistrz Wieliczki.

Józef Duda urodził się w 1955 roku w Brzesku. Po ukończeniu Technikum Mechaniczno-Elektrycznego swoje wykształcenie zdobywał na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na wydziale Automatyka, gdzie w 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora.


W 1980 roku wstąpił w związek małżeński z Jadwigą Cholewa i zamieszkał w Koźmicach Wielkich. Miał dwóch synów.


Józef Duda swoje życie poświęcił pracy naukowej, samorządowej i rodzinie. Swoją karierę zawodową rozpoczął, jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a później w AGH na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.


Był wieloletnim, zasłużonym i cenionym samorządowcem. Swoją służbę publiczną rozpoczął, 27 maja 1990 roku. W pierwszych wyborach samorządowych, uzyskał mandat radnego z ramienia Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Wieliczka. Na pierwszej sesji w dniu 6 czerwca 1990 r. został wybrany pierwszym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieliczce, tworzącym podwaliny lokalnego samorządu terytorialnego. Funkcję przewodniczącego Rady pełnił do wyboru na Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w dniu 18 września 1992 roku. Tym samym podjął się ciężkiej pracy przeprowadzenia miasta i gminy Wieliczka, z trudnych czasów komunizmu do wolnej Polski. Stanowisko burmistrza piastował nieprzerwanie przez ponad 14 lat, do dnia 2 grudnia 2006 r.
W 2008 roku wrócił na swoją Alma Mater, gdzie pracował, jako wykładowca i gdzie kontynuował swoją karierę naukową zwieńczoną w roku 2019 uzyskaniem tytułu Profesora Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.


Działalność samorządowa Józefa Dudy nie ograniczała się do samorządu gminnego. W latach 2010-2018 był radnym powiatu wielickiego, pełnił funkcję Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Był też honorowym członkiem Stowarzyszenia “Klub Przyjaciół Wieliczki”, do którego należał od 1997 roku.
24 września 2023 roku, w dowód wdzięczności oraz uznania szczególnych zasług dla rozwoju wielickiego samorządu, a także za osobisty wkład w historię i rozkwit miasta i gminy, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka – Artur Kozioł, nadał mu tytuł Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka.
Józef Duda był dobrym człowiekiem, wzorowym katolikiem, przyjacielem wielu Wieliczan. Bardzo ważnym dla Niego była rodzina: żona, dzieci, wnuki, którymi tak bardzo się cieszył.


Mimo swojej ciężkiej choroby Pan Józef do końca swojego życia interesował życiem „swojego miasta, gminy” i jego mieszkańców. Za uznanie i wszelkie formy wdzięczności i docenienia swojej działalności, dziękował samorządowi, mieszkańcom miasta, gminy i swoim rodakom z Koźmic, wśród, których przeżył ponad 40 lat.


Pogrzeb prof. Józefa Dudy obędzie się 3 lutego 2024 roku. O godz. 13 w kościele pw. Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich zostanie odprawiona Msza święta żałobna. Po mszy ciało Zmarłego zostanie odprowadzone i złożone w grobie na miejscowym cmentarzu.


Tekst: aj