Wieczornica patriotyczna

11 listopada 2022 r. – 104 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Obchodzone 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, jest najważniejszym polskim świętem państwowym, przypomina bowiem, że tego dnia 1918 roku, po 123. latach niewoli, Polska odzyskała wolność.
11 listopada 2022 roku w całym kraju organizowane były uroczystości z okazji 104 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. W tym roku z inicjatywy ks. proboszcza Milana Michalaka i sołtysa Dariusza Mitana świętowano również w Koźmicach Wielkich. Uroczystość uświetniła Koźmicka Orkiestra Dęta i uczniowie Szkoły podstawowej, którzy przygotowali okoliczne przedstawienie oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.
Obchody rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez księdza proboszcza Milana Michalaka w kościele parafialnym o godz. 16.00, w czasie której modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny. W homilii ks. proboszcz mówił o szanowaniu niepodległości, o prawdziwej miłości do Ojczyzny, o godnym jej reprezentowaniu.
Zdobyta wolność oraz osiągnięta niepodległość nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Jako obywatele niepodległego kraju musimy się cieszyć wolnością, manifestować swój patriotyzm, strzec granic i być czujnymi, aby w dzisiejszym trudnym czasie nie utracić wolności.
Po Mszy świętej ks. proboszcz zaprosił wszystkich do Domu Kultury, gdzie o godz. 17.00 organizowana była „Wieczornica patriotyczna”. W uroczystości udział wzięło około 150 osób, którzy salę wypełnili po brzegi.

Tu, prowadzący spotkanie – szafarze: Wojciech Dańda – żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej, ubrany w mundur terytorialsa i Dariusz Kalina powitali zebranych gości: sołtysa Koźmic Wielkich – Dariusza Mitana, ks. proboszcza Milana Michalaka – inicjatora i głównego organizatora spotkania, panią Dyrektor Przedszkola samorządowego Ewę Kaczor ze współpracownikami, muzyków Koźmickiej Orkiestry Dętej na czele z dyrygentem Panem Adrianem Drzewi, Panie nauczycielki i uczniów Szkoły Podstawowej oraz wszystkich mieszkańców Koźmic i gości, przybyłych z sąsiednich miejscowości. Wyrazili radość, że po przerwie związanej z pandemią udało się kultywować tradycję, dzięki której wspólnie możemy okazać swą miłość do Ojczyzny i przywiązanie do wolności. Aby podkreślić jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania, organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników, biało-czerwone kotyliony oraz chorągiewki w barwach narodowych.
Na początku orkiestra zagrała hymn narodowy „ Jeszcze Polska nie zginęła” a wszyscy uczestnicy, przy akompanencie orkiestry, odśpiewali cztery zwrotki hymnu.
W kolejnym punkcie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich, pod kierunkiem pani nauczyciel, wystąpili w programie artystycznym o tematyce patriotycznej pt.: „Wolność – kocham i rozumiem”. Po występie uczniów odbył się koncert patriotyczny Orkiestry Dętej Koźmic, pod batutą Pana Adriana Drzewi. Podczas występu Orkiestry, mieszkańcy zgromadzeni na widowni, włączali się ze śpiewem pieśni patriotycznych, korzystając ze spiewników, ofiarowanych przez państwa Ewę i Ryszarda Grabowskich. Bawili się wszyscy i młodsi i starsi, bo przecież 11 listopada – to także okazja na wspólne spędzanie czasu i cieszenie się naszą niepodległą Polską.
Na zakończenie swojego występu muzycy zagrali księdzu Milanowi „Sto lat” z okazji zbliżających się Jego Imienin, wszyscy dołączyli ze śpiewem, a prowadzący spotkanie, pan Dariusz złożył księdzu imieninowe życzenia. W czasie trwania wieczornicy uczestnicy częstowali się ciastem, upieczonym przez Panią Annę Mitan, bardzo smacznym żurkiem, i wypiekami oraz kawą, herbatą serwowanymi przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. W przerwach między posiłkami kontynuowaliśmy wspólny śpiew, świeckich i religijnych pieśni patriotycznych.
Na zakończenie wieczornicy odśpiewaliśmy hymn „Boże coś Polskę”.
Ks. proboszcz podziękował wszystkim za obecność, a organizatorom za przygotowanie spotkania: sołtysowi – Dariuszowi Mitanowi, Pani Dyrektor Przedszkola Ewie Kaczor za udekorowanie sali, muzykom Koźmickiej Orkiestry Dętej na czele z dyrygentem Panem Adrianem Drzewi, Kołu Gospodyń Wiejskich, uczniom naszej Szkoły i Panom – prowadzącym spotkanie, którzy debiutując w tej roli pokazali jeszcze jeden swój talent. Podziękował także Urzędowi Miasta i Gminy Wieliczka za sponsorowanie poczęstunku dla uczestników Wieczornicy. Parafia współuczestniczyła w sponsorowaniu Wieczornicy, pokrywając koszty wypieku ciasta. I wreszcie podziękował przybyłym na uroczystość mieszkańcom Koźmic i gościom. Wszystkim życzył wszystkiego dobrego, wszelkiej pomyślności i aby dla każdego z nas wolna Polska była miejscem szczególnym, dla którego warto żyć.
Zaprosił do uczestnictwa w Wieczornicy w przyszłym – 2023 roku, kiedy świętować będziemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na koniec, prowadzący spotkanie – pan Kalina podziękował księdzu Milanowi – inicjatorowi i głównemu organizatorowi spotkania – za kultywowanie wśród społeczności lokalnej patriotyzmu wyrażanego słowem, czynem i poprzez organizowanie uroczystości patriotycznych.
Udział w obchodach Święta Niepodległości był żywą lekcją historii, patriotyzmu i złożeniem hołdu poległym, w walce o wolność naszej ukochanej Ojczyzny – Polski.